Gürcü Köyleri/İsmetzade Mehmed Arif

93 Harbi (1877-78) sonrası Batum- Artvin havalisinden göç ederek Anadolunun çeşitli vilayetlerinde iskan edilen muhacir Gürcülerin, göçün hemen sonrasındaki dönemlerde nasıl bir yaşantıları olduğu hakkında bilgi edinebilmek için bugün maalesef ulaşabileceğimiz fazla bir yazılı kaynak yok. "Gürcü Köyleri" adlı kitap bu bakımdan son derece mühim bir eser.

İsmetzade Doktor Mehmed Arif Bey bu bahsi geçen dönemde İstanbul'dan Samsun'a gerçekleştirdiğigemi seyahati neticesinde Çarşamba ilçesinin Muslubey (şu an Salıpazarı'na bağlı) adlı Gürcü köyünde misafir olur; yöredeki Gürcülere dair çeşitli gözlemler yapma, bilgiler edinme fırsatı bulur. Bu bilgilerin yanısıra Samsun, Çarşamba şehirleri ile  yöredeki Çerkes yerleşimleri hakkındaki gözlem ve bilgilerini de yolculuk hatıratına dahil ederek 1893 yılında "Gürci Köyleri" adıyla yayınlatır.

 

Fahrettin Çiloğlu tarafından Osmanlıca aslından günümüz Türkçesine aktarılarak yayıma hazırlanan eser 2002 yılında Sinatle Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

 

Baştan sona büyük bir merak ve iştihayla okuyacağınızı düşündüğümüz bu eseri mutlaka okumanızı, yanınızda yörenizdekilere de okutmanızı şiddetle tavsiye ediyor; Fahrettin Bey'e ve Sinatle Yayınlarına bu güzel çalışmalarından ötürü hassaten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Temin Adresi: 4 Nokta Grafik ve Matbaa
Haznedar Sanayi Mh. Kale Sk. No:15 Güngören-İstanbul
Tel.: (0212) 507 80 85
E-Mail: senoltaban@hotmail.com

 

Kitaptan alıntılar:

"Gürcülerin yaşadıkları evler yerli halkın ve Çerkeslerin evleriyle kıyaslanınca bir bakıma şehir sayılır."

 

  

"Her köyde mutlaka camileri, camilerin içinde de çocukların eğitimi için mektepleri vardır. Gürcüler daima beş vakit namazını kıldıklarından içlerinde ibadet etmeyenlerden nefret ederler."

 

 

"Düğünlerinde, özel günlerinde oldukça sanatlı ve 'horon' olarak adlandırdıkları bir dansı öylesine beceriyle yaparlar ki …"

 

 

"Genellikle bağırarak konuştuklarından  bunların bir ikisinin bir araya gelip de sohbetlerinin işiten yabancılar mutlaka kavga ettiklerini sanır."Yorum Yaz - Arşiv   2292 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Anket
En sevdiğiniz köy yemeği hangisidir ?
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.56263.5769
Euro3.99524.0112